KAPLICZKI W ZALESIU- ŚWIADECTWO WIARY I HISTORII.

 

„ Kapliczki, przydrożne krzyże i figury zaliczane są do tzw. „ małej architektury

sakralnej” i stanowią nieodłączny element ojczystego pejzażu. Prof. Wiktor

 Zin nazywał je „ aktami strzelistymi polskiego krajobrazu”. Cenimy je za ich piękno

zharmonizowane z otaczającą je przyrodą , lecz także za to, że są

 świadkami naszej lokalnej historii, a także znakami wiary naszych przodków.

 Najczęściej poświęcone są Chrystusowi, Matce Bożej lub jakiemuś świętemu.

 Nie są one jednak tylko czcigodnymi zabytkami, gdyż wiele z nich jest nadal

pieczołowicie odnawiana i ozdabiana, a przy niektórych wierni zbierają się na

 wspólną modlitwę, szczególnie w majowe wieczory. Nadal żywa jest tradycja

wznoszenia nowych kapliczek; budowane są najczęściej na prywatnych

 posesjach, przed domami. Chociaż prawie codziennie mijamy je po drodze często

nie zwracamy na nie uwagi lub w ogóle ich nie zauważamy. A przecież

 każda kapliczka czy krzyż są pamiątką jakiegoś ciekawego wydarzenia i wyrazem

wiary ich fundatorów i twórców. Mają też za zadanie kierować naszą

 uwagę ku Bogu i Jego sprawom.” Ks. Stanisław Krasoń

 

 

W Zalesiu znajduje się ponad 20 miejsc kultu w postaci kapliczek z kamienia,

kapliczek słupowych, szafkowych, na postumentach itp. Na szczególną

 uwagę zasługuje kapliczka Matki Bożej Częstochowskiej na wzgórzu Tokanik.

Właśnie w tym miejscu , od początku lat 70.XX wieku, przyjeżdżający z

 Kamienicy księża odprawiali regularnie nabożeństwa i Msze św.

Udzielane były również niektóre sakramenty święte. Kapliczka powstała

 najprawdopodobniej w I poł. XIX wieku. Po powstaniu styczniowym została rozbudowana.

Niewielkich rozmiarów budynek jest zbudowany z kamienia,kryty blachą.

Wewnątrz oprócz kilku ławek , znajduje się niewielki drewniany ołtarzyk wykonany

zapewne przez miejscowego artystę ludowego,posadowiony na murowanym postumencie z obrazem ( płaskorzeźbą) Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Przed wybudowaniem kościoła parafialnego w kapliczce tej znajdowała się również ,

uchodząca za cudowną – rzeźba Pana Jezusa u słupaz którą wiąże się niezwykłe zdarzenie.

Otóż według naocznego świadka M. Ranosza ,gdy w latach 70. chciano wywieźć figurę do Limanowej,nikt nie potrafił jej podnieść ,dzięki czemu pozostała wZalesiu.

W 1971 roku w ciągu jednej nocy, parafianie wraz z Ks. Józefem Alberskim

( późniejszym budowniczym kościoła) dobudowali do kapliczki część barakową

z desek i pokryli ją papą, dzięki czemu więcej wiernych uczestniczących w nabożeństwach mogło schronić się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Barak został rozebrany w latach 80., a kapliczkę tą w późniejszych latach upodobały sobie szczególnie grupy oazowe. „( Parafie Ziemi Limanowskiej s. 86-87 )  

 

 

Kapliczka na osiedlu Staronie

 

 

Kapliczka wykonana jest przez pana Franciszka Kwita, poświęcona w 2003 roku.

Przedstawiająca Matkę Bożą Różańcową. Podstawę wykonano z kamienia ciosanego

pozyskanego z Zalesia. Podczas pozyskiwania kamienia został znaleziony półksiężyc

kamienny.

Artyście przypomniały się słowa z Apokalipsy Świętego Jana „ Potem wielki znak

się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami,

a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu”. Została wykonana figura

Matki Bożej zstępującej z obłoków trzymającą w rękach różaniec wykonany także

z drzewa lipowego oraz aniołowie trzymający winiec z gwiazd dwunastu. 

Kapliczka na osiedlu Rzeki

 

 

Kapliczka została zbudowana w 1864 roku , odnowiona i przesunięta z powodu budowy drogi powiatowej w 1963 roku. Jedyne osoby, które dało się odczytać z tyłu na obrazie z krzyżem to: Wojciech Faron- malarz i Jan i Maria Sopata – fundatorzy. Obraz z krzyżem jest po lewej stronie obrazu głównego , po prawej obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Kapliczka Serca Pana Jezusa

 

Kapliczka powstała w okresie II wojny światowej. Kapliczkę z figurą „ Serce Pana Jezusa” zawiesił na jednym z przydrożnych drzew Józef Wierzycki. Kapliczka powstała, aby Pan Jezus miał w opiece rodzinę Wierzyckich. W latach 60-tych podczas budowy drogi asfaltowej przez Zalesie, drzewo musiały zostać ścięte i wtedy kapliczkę postawiono na betonowym słupku, w miejscu w którym stoi do dnia dzisiejszego. Kapliczka istnieje już od trzech pokoleń. Opiekowały się nią i odnawiały rodziny: najpierw Józefa Wierzyckiego, następnie jego syna Stanisława Wierzyckiego, obecnie córki Barbary Sopata.

Kapliczka Serca Pana Jezusa

Powrót

Krzyż misyjny przy kościele

W 2000 roku przed kościołem ustawiono krzyż na upamiętnienie misji       i jubileuszowego roku. Krzyż ufundowała rodzina Czesławy i Dariusza Klimków. Krzyż z drzewa dębowego z napisem na ramionach : Pojednanie i Zwycięstwo został odnowiony w 2011 roku. 

Krzyż misyjny

Powrót

Kapliczka przy kościele

 

Kapliczka w murze ogrodzeniowym kościoła zbudowana została w 1990 roku. Umieszczono w niej figurę Matki Bożej Fatimskiej. W 2011 roku została odnowiona, dach pokryty został blachą miedzianą. 

Kapliczka przy kościele

Powrót

Kapliczka na osiedlu Zakraje

Osiedle Zakraje

Kapliczka ta została postawiona z prośby Pani Bronisławy Król, by wskazywała drogę w zimie ,gdy pola będą zasypane śniegiem.

 Dziś kapliczką opiekuje się Pani Anna Król. Kapliczka ma około 20 lat.

Zakraje

Powrót

Kapliczka na osiedlu Wierzyka 

Kapliczka ta została zbudowana w 2000 roku .Odnowiona w 2012 roku.  

Jej opiekunem jest Pan Józef Sukiennik .

W kapliczce jest figura Matki Boskiej Bolesnej.

Mogielica

Powrót

Kapliczka na osiedlu Franki

 

Kapliczka zbudowana około XIX wieku, prawdopodobnie przez Wojciecha Farona. 

Projekt realizowali: Klaudia Syjud, Katarzyna Wierzycka, Monika Wierzycka -klasa II Gimnazjum w Zalesiu oraz Kinga Postrożna, Agnieszka Rusnak, Małgorzata Banach, Karolina Wierzycka, Kinga Florek, Dawid Faron, Łukasz Kurzeja- klasa I Gimnazjum w Zalesiu.

Dzisiaj jest

wtorek,
16 czerwca 2026

(167. dzień roku)

Święta

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni

Licznik

Liczba wyświetleń:
7604780

Zegar

Blok reklamowy