KAPLICZKI W ZALESIU- ŚWIADECTWO WIARY I HISTORII.
„ Kapliczki, przydrożne krzyże i figury zaliczane są do tzw. „ małej architektury
sakralnej” i stanowią nieodłączny element ojczystego pejzażu. Prof. Wiktor
Zin nazywał je „ aktami strzelistymi polskiego krajobrazu”. Cenimy je za ich piękno
zharmonizowane z otaczającą je przyrodą , lecz także za to, że są
świadkami naszej lokalnej historii, a także znakami wiary naszych przodków.
Najczęściej poświęcone są Chrystusowi, Matce Bożej lub jakiemuś świętemu.
Nie są one jednak tylko czcigodnymi zabytkami, gdyż wiele z nich jest nadal
pieczołowicie odnawiana i ozdabiana, a przy niektórych wierni zbierają się na
wspólną modlitwę, szczególnie w majowe wieczory. Nadal żywa jest tradycja
wznoszenia nowych kapliczek; budowane są najczęściej na prywatnych
posesjach, przed domami. Chociaż prawie codziennie mijamy je po drodze często
nie zwracamy na nie uwagi lub w ogóle ich nie zauważamy. A przecież
każda kapliczka czy krzyż są pamiątką jakiegoś ciekawego wydarzenia i wyrazem
wiary ich fundatorów i twórców. Mają też za zadanie kierować naszą
uwagę ku Bogu i Jego sprawom.” Ks. Stanisław Krasoń
„W Zalesiu znajduje się ponad 20 miejsc kultu w postaci kapliczek z kamienia,
kapliczek słupowych, szafkowych, na postumentach itp. Na szczególną
uwagę zasługuje kapliczka Matki Bożej Częstochowskiej na wzgórzu Tokanik.
Właśnie w tym miejscu , od początku lat 70.XX wieku, przyjeżdżający z
Kamienicy księża odprawiali regularnie nabożeństwa i Msze św.
Udzielane były również niektóre sakramenty święte. Kapliczka powstała
najprawdopodobniej w I poł. XIX wieku. Po powstaniu styczniowym została rozbudowana.
Niewielkich rozmiarów budynek jest zbudowany z kamienia,kryty blachą.
Wewnątrz oprócz kilku ławek , znajduje się niewielki drewniany ołtarzyk wykonany
zapewne przez miejscowego artystę ludowego,posadowiony na murowanym postumencie z obrazem ( płaskorzeźbą) Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Przed wybudowaniem kościoła parafialnego w kapliczce tej znajdowała się również ,
uchodząca za cudowną – rzeźba Pana Jezusa u słupa, z którą wiąże się niezwykłe zdarzenie.
Otóż według naocznego świadka M. Ranosza ,gdy w latach 70. chciano wywieźć figurę do Limanowej,nikt nie potrafił jej podnieść ,dzięki czemu pozostała wZalesiu.
W 1971 roku w ciągu jednej nocy, parafianie wraz z Ks. Józefem Alberskim
( późniejszym budowniczym kościoła) dobudowali do kapliczki część barakową
z desek i pokryli ją papą, dzięki czemu więcej wiernych uczestniczących w nabożeństwach mogło schronić się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
Barak został rozebrany w latach 80., a kapliczkę tą w późniejszych latach upodobały sobie szczególnie grupy oazowe. „( Parafie Ziemi Limanowskiej s. 86-87 )
Tokanik
Kapliczka na osiedlu Staronie
Kapliczka wykonana jest przez pana Franciszka Kwita, poświęcona w 2003 roku.
Przedstawiająca Matkę Bożą Różańcową. Podstawę wykonano z kamienia ciosanego
pozyskanego z Zalesia. Podczas pozyskiwania kamienia został znaleziony półksiężyc
kamienny.
Artyście przypomniały się słowa z Apokalipsy Świętego Jana „ Potem wielki znak
się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami,
a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu”. Została wykonana figura
Matki Bożej zstępującej z obłoków trzymającą w rękach różaniec wykonany także
z drzewa lipowego oraz aniołowie trzymający winiec z gwiazd dwunastu.
Staronie
Kapliczka na osiedlu Rzeki
Kapliczka została zbudowana w 1864 roku , odnowiona i przesunięta z powodu budowy drogi powiatowej w 1963 roku. Jedyne osoby, które dało się odczytać z tyłu na obrazie z krzyżem to: Wojciech Faron- malarz i Jan i Maria Sopata – fundatorzy. Obraz z krzyżem jest po lewej stronie obrazu głównego , po prawej obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
Rzeki
Kapliczka Serca Pana Jezusa
Kapliczka powstała w okresie II wojny światowej. Kapliczkę z figurą „ Serce Pana Jezusa” zawiesił na jednym z przydrożnych drzew Józef Wierzycki. Kapliczka powstała, aby Pan Jezus miał w opiece rodzinę Wierzyckich. W latach 60-tych podczas budowy drogi asfaltowej przez Zalesie, drzewo musiały zostać ścięte i wtedy kapliczkę postawiono na betonowym słupku, w miejscu w którym stoi do dnia dzisiejszego. Kapliczka istnieje już od trzech pokoleń. Opiekowały się nią i odnawiały rodziny: najpierw Józefa Wierzyckiego, następnie jego syna Stanisława Wierzyckiego, obecnie córki Barbary Sopata.
Kapliczka Serca Pana Jezusa
Krzyż misyjny przy kościele
W 2000 roku przed kościołem ustawiono krzyż na upamiętnienie misji i jubileuszowego roku. Krzyż ufundowała rodzina Czesławy i Dariusza Klimków. Krzyż z drzewa dębowego z napisem na ramionach : Pojednanie i Zwycięstwo został odnowiony w 2011 roku.
Krzyż misyjny
Kapliczka przy kościele
Kapliczka w murze ogrodzeniowym kościoła zbudowana została w 1990 roku. Umieszczono w niej figurę Matki Bożej Fatimskiej. W 2011 roku została odnowiona, dach pokryty został blachą miedzianą.
Kapliczka przy kościele
Wyrębiska
Kapliczka na osiedlu Zakraje
Osiedle Zakraje
Kapliczka ta została postawiona z prośby Pani Bronisławy Król, by wskazywała drogę w zimie ,gdy pola będą zasypane śniegiem.
Dziś kapliczką opiekuje się Pani Anna Król. Kapliczka ma około 20 lat.
Zakraje
Kapliczka na osiedlu Wierzyka
Kapliczka ta została zbudowana w 2000 roku .Odnowiona w 2012 roku.
Jej opiekunem jest Pan Józef Sukiennik .
W kapliczce jest figura Matki Boskiej Bolesnej.
Wierzyka
Modyń
Mogielica
Kapliczka na osiedlu Franki
Kapliczka zbudowana około XIX wieku, prawdopodobnie przez Wojciecha Farona.
Franki
Projekt realizowali: Klaudia Syjud, Katarzyna Wierzycka, Monika Wierzycka -klasa II Gimnazjum w Zalesiu oraz Kinga Postrożna, Agnieszka Rusnak, Małgorzata Banach, Karolina Wierzycka, Kinga Florek, Dawid Faron, Łukasz Kurzeja- klasa I Gimnazjum w Zalesiu.

























































































